??== Civil + Architect

تحقیق عایق های ساختمانی(قسمت 2)

 

تخته هاي فيبري:

اين ماده از اولين عايق هاي حرارتي ساختمان است كه از فشرده كردن پشم نمد و الياف گياهي ديگر به صورت تخته ساخته مي شود . ابن ماده به همراه يك پوشش از عايق هاي نوع پلاستيك به عنوان زمينه .اي براي آسفالت و پوشش نمدي مصرف مي شود

پلي يورتها :

 اين مواد پلاستيكي كه در واقع گروهي از پليمرها مي باشند از نوع بهترين عايق حرارتي مي باشند كه در عايق كاري سقفها , زير كف , ديوارهاي خارجي سقف كاذب و جاهاي گوناگون ديگر مصرف مي شوند و به صورت پاشيدني و اسفنجي وجود دارند.

عايق هاي شيشه :

پوششی چند لایه است که به کمک چسب مخصوص به سطح شیشه می چسبد بستر اصلی آن پلی استر از جنس پلی اتلین ترفتالات می باشد این پوشش حاوی ماده جاذب اشعه فرابنفش بوده وتا حدود 99% از ورود این اشعه جلوگیری می کند مهمترین لایه آن لایه فلز پوش است که به کمک روشهای پیشرفته ذرات فلزات سنگین مانند (وانادیوم- طلا- آلیاژ نیکل کروم ) بر روی لایه پلیمری اندود گردیده است خاصیت این لایه بازتابش اشعه ی مادون قرمز بوده و در حالی که اجازه ی عبور نور مرئی را به آن می دهد در واقع این عایق را می توان تلفیقی از دو نوع عایق نوین انعکاسی و پلیمری شفاف دانست لایه های بعدی باعث تقویت استحکام کششی شده در نهایت خواص ضد خش به محصول می دهد مزیت دیگر این پوشش جلوگیری از خطر پاشیدگی شیشه هنگام شکسته شدن و یا هنگام زلزله است .

در انواع کم گسیل این نوع عایق در فصل زمستان با کم کردن ضریب انتقال حرارت رسانش شیشه باعث کاهش اتلاف حرارت نیز می گردد

تخته لايه:

تخته لايه يك پانل چوبي چسب خورده است كه از لايه‌هاي نسبتاً نازك ساخته شده و اين لايه‌ها به صورت موازي ياعمودي برهم قرار گرفته‌اند و تعداد لايه‌هاي آن معمولاً فرداست. اگر لايه‌هاي نسبتاً ضخيمي از چوب، به عنوان لايه در يك پانل استفاده شود اغلب 2 تا از لايه‌ها راستاي الياف شان موازي هم قرار گرفته در يك پانل لايه‌هاي بيروني ، لايه‌هاي رو يا پشت و رو ناميده مي‌شوند و لايه‌هاي داخلي به نام لايه‌هاي مغزي يا مركزي و لايه‌هايي كه بلافاصله زير لايه‌هاي پشت درو قرار مي‌گيرند لايه مياني ناميده مي‌شوند. مغز تخته لايه‌ها ممكن است از لايه‌ چوبي ، الوار يا تخته خرده چوب تشكيل شده باشد و ضخامت آن مي‌تواند از6/1mm تا75 mmباشد.
در تخته لايه ممكن است تعداد لايه‌ها، گونه، ضخامت و درج كيفيت لايه‌ها متفاوت باشد. در مقايسه با چوب مزيت اصلي تخته لايه اين است كه خصوصيات تخته لايه درامتداد طولي و عرض پانل تقريباً برابر بوده و در مقابل شكاف خوري، تغيير شكل ، مقاومت بالايي از خود نشان مي‌دهد. زماني كه ورقه‌هاي تخته لايه بزرگ باشند كاربردهاي مفيد زيادي براي آن ها وجود دارد. استفاده از تخته لايه باعث بهبودكاربرد چوب مي‌‌شود زيرا قسمت هاي وسيعي را با مقدار كمي ازچوب مي‌توان پوشاند.
انواع تخته لايه بستگي به چسب اتصال دهنده و مقاومت آن در برابر آب دارد. در جايي كه ظاهر تخته لايه اهميت دارد روكش‌هاي رو بايد داري نمايي طبيعي باشند.

كاربردتخته لايه به علت مزاياي ويژه اي كه درمقايسه باچوب ماسيوداردتوسعه فراواني يافته است.
ازمزاياي تخته لايه مي توان به موارد زيراشاره كرد:

1-كاهش پديده ي هم كشيدگي وواكشيدگي وافزايش مقاوت مكانيكي
2-كاهش رطوبت پذيري به دليل وجودلايه نازك چسب هاي مقاوم به آب دربين لايه هاي چوب
3-امكان دسترسي به سطوح وسيع چوب
4-امكان ورود چوب به صنايع جديدكه احتياج به ماده ي اوليه سبك باخصوصيات ويژه دارند(عايق حرارت،عايق صوت،عايق جريان برق،دفع ضربه ماننداتاق هواپيما،اتومبيل،واگن...
درجات كيفيت تخته چندلایه:
تخته لايه‌ها به 2 بسته سوزني برگ و پهن برگ تقسيم مي‌شوند . تخته لايه سوزني برگان بيشتر براي كاربردهاي ساختماني و تخته لايه پهن برگان در جاها يي كه ظاهر تخته لايه اهميت دارد استفاده مي‌شود. عموماً بخش‌هاي عمده‌اي از تخته لايه سوزني برگان در جائي كه مقاومت و سفتي تخته لايه مد نظر باشد مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در اين تخته‌ لايه‌ها مقاومت آن نسبت به ظاهرش اهميت بيشتري دارد.
بخش عمده از تخته لايه پهن برگان را به صورت پرداخت شده به كار مي‌برند. كاربرد‌هاي استاندارد براي تخته لايه سوزني برگان ، كارهاي ساختماني و صنعتي است.
مشخصات تخته لايه :


اين مشخصات توسط تشكيلات تجارت آمريكا به صورت استاندارد در آمده است و توسط مركز ملي استاندارد در اختيار همگان مي‌باشد . اين مشخصات در برگيرنده مواردي از قبيل درجه بندي روكش‌ها ، پانل‌هاي ساختماني، خط چسب و هم چنين موارد استفاده تخته لايه مي‌باشد.
تخته لايه وارداتي عموماً در مقايسه با تخته لايه هاي داخلي از لحاظ مشخصات استاندارد با هم برابري نمي‌كنند.
تيمارهاي ويژه‌اي ممكن است روي تخته لايه براي حفاظت در برابر آتش و پوسيدگي انجام شود يك تكنيك عملي تيمار روكش‌ها با محلول شيميايي است.
معمول‌ترين روش‌هاي حفاظت از تخته لايه تيمار با كند سوز كننده ها يا محلول هاي حفاظت كننده چوب بعد از چسب زني مي‌باشد كه در اين روش ها ، تخته لايه بايد دو باره خشك گردد براي اين كه تخته‌ها بتوانند وضعيت موجود را تحمل كنند بايد با چسب‌هاي پايدار از نوع چسب‌هاي مورد استفاده در بيرون  چسب زني شده باشند.
با پانل‌هاي طبيعي به وسيله اتصالات لبه‌اي ، پانل‌هايي به اندازه بزرگ براي اهداف ويژه ساخته مي‌شوند. اتصالات انتهايي (لبه‌اي) از نوع نيما نيم و انگشتي مي‌باشد. اين اتصالات اساساً بر روي تخته لايه سوزني برگان براي استفاده در قايق و واگن‌ها انجام مي‌شود.


فاكتورهاي موثر بر ثبات تخته لايه :


1-ترتيب لايه‌ها

2-كيفيت لايه‌ها

 3-مقدار رطوبت
4-انبساط و انقباض
ترتيب لايه‌ها :


تمايل فرآورده‌هاي متقاطع به تاب برداشته دراثر هم كشيدگي و كشيدگي غير يكنواخت با تغييرات رطوبت ، تا حد زيادي به علت توازن ساختار تخته لايه محدود مي‌شود. توازن ساختمان تخته لايه شامل ترتيب لايه‌ها در جفت‌هاي مشابه مي‌باشد. كه هر لايه در يك طرف مغز تخته لايه قرار مي‌گيرد. لايه‌هاي مشابه بايد داراي ضخامت ، نوع چوب، دانسيته و مقدار رطوبت و زمان چسب خوري و جهت الياف مشابه باشند. راستاي الياف در لايه‌هاي مشابه موازي نمي‌تواند خيلي اهميت داشته باشد. اگر تعداد لايه‌ها 5 ، 7 و يا فرد باشد در تخته توازن مشابهي خواهيم داشت. چنانچه مقدار لايه ها زوج باشد،مغزي ازدولايه با الياف موازي درست شده است.
كيفيت لايه ها :
در تخته لايه‌هاي نازك همه لايه‌ها روي شكل و پايداري تخته موثر هستند. در ضمن همه‌ي لايه ها بايد به صورت يكنواخت برش داده شده و در تخته 5 لايه ضخيم با مركز الوارلايه مياني روي كيفيت و ثبات پانل موثر است.
بهترين چوب‌ها براي استفاده از مغز تخته‌ لايه‌ها پهن برگان با درجه كيفيت بالا، چوب‌هايي با دانسيته و هم كشيدگي پايين مي‌باشد كه خواص‌شان مابين چوب آغاز و پايان است.
مقدار رطوبت:


تمايل پانل‌هاي تخته لايه به لايه لايه شدن به علت تغييرات در مقدار رطوبت آن مي‌باشد كه يكي از نتايج تغيير در شرايط رطوبتي اتمسفرها يا خيس شدن سطح آن با آب است. همچنين ظاهر سطح تخته لايه ممكن است در لايه لايه شدن موثر باشد. بيشتر تخت‌ه ها در پرس‌هاي گرم و تعدادي از آن‌ها در پرس‌هاي سرد ساخته مي‌شوند.
انبساط و انقباض :


ثبات ابعاد تخته لايه بستگي به تغييرات دما و رطوبت دارد كه اين ثبات ابعاد شامل خميدگي، ناوراني، كماني شدن و هم چنين انقباض و انبساط مي‌باشد. در تخته لايه هم كشيدگي و واكشيدگي به طور موثري كاهش پيدا مي‌كند زيرا راستاي الياف در لايه‌هاي مجاور با هم زاويه‌ 90 درجه مي‌سازد

 

 

انواع عایق های متداول در ساختمانها:

1-پشم شیشه: این ماده از ذوب شیشه و تبدیل ان به الیاف ریز تولید می شود این الیاف به صورت رول یا پانل در امده و برای مصرف به بازار عرضه می شوند این عایق انواع و کاربردهای گوناگونی دارد و نصب آن توسط دستور العمل سازنده انجام میشود پشم شیشه به راحتی بریده می شود و نصب ميگردد براوردها نشان مي دهد كه 9 سانتيمتر عايق حرارتي پشم شيشه معادل 3 متر سيمان در كاهش مصرف سوخت و جلوگيري از اتلاف حرارت داخل ساختمان و همچنين كاهش ورود سر و صدا به داخل ساختمان عمل مي كند.

 با 2 درصد هزینه اضافی درساختمان سازی برای عایق کاری با پشم شیشه می توان 40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و همچنین مانع ورود صداهای مزاحم به داخل ساختمان شد.

عایق حرارتی :پشم شیشه به عنوان یک عایق در مقابل جریان حرارت مقاوم است حرارت وگرما یکی از اشکال انرژی است با تقلیل و کند شدن جریان انتقال حرارت در سطوحی که از این عایق استفاده شده مقدار کمتری انرژی برای گرم کردن فضای آن در زمستان و خنک کردن آن در تابستان مصرف خواهد شد هر چقدر میزان مقاومت حرارتی  بیشتر باشد کیفیت عایق بهتر است .مقاومت حرارتی عایق پشم شیشه با ضخامت آن نسبت مستقیم و با ضریب انتقال حرارتی آن نسبت معکوس دارد .

عایق صوت : پشم شیشه در مقابل انتشار اصوات بسیار مقاوم است بطوریکه به عنوان مثال پشم شیشه ای با ضخامت100 میلی متر قادراست تا شاخص کنترل انتقال صوت را بین 4تا 12 پله ارتقاء دهد استفاده از پشم شیشه در دیوار های جانبی سقف وکف اتاق ها دامنه ی نفوذ امواج مزاحم را کنترل کرده و تاثیر مطلوبی بر آرامش استراحت خواب و نهایتا کیفیت زندگی می گذارد.

مقاومت در مقابل آتش : پشم شیشه آتش زا نیست و در مقابل شعله بسیار مقاوم بوده واز گسترش آتش سوزی جلوگیری می نماید . همچنین میزان دود ناشی از آن بسیار محدود وکم است .

مقاومت در مقابل رطوبت وجذب آب : جذب رطوبت در عایق پشم شیشه بسیار کم وقابل اغماض است . به عنوان مثال اگر رطوبت نسبی هوای محیط 95% باشد میزان جذب رطوبت در فشار1 اتمسفر کمتر از 5دهم درصد حجم پشم شیشه خواهد بود علاوه بر این محصول پشم شیشه در مجاورت آب خاصیتی بر خلاف لوله های موئین از خود بروز می دهد و آب را ازخود دفع می نماید

 این عایق در بام مسطح¸بام شیبدار سقف پیلوت و دیوارهای آجری کاربرد دارد.                            

 2-پشم سنگ: ماده اوليه براي توليد پشم سنگ، مشهورترين سنگ آذرين یعنی دياباز يا بازالت است. اين ماده بازمانده فعاليتهاي آتشفشاني است که در ایران فراوان یافت میشود پشم سنگ از پشم شیشه متراکم تر بوده و دارای مقاومت گرمایی بیشتری است پشم سنگ عایق صوتی خوبی نیز هست تولید عرضه و نصب این عایق مانند پشم شیشه بوده و در برابر اتش بسیار مقاوم است

 موارد کاربرد این عایق در ساختمان مانند پشم شیشه می باشد                                                                                            3-پشم شیشه یا سنگ : ویژگی این عایق ها مانند دو مورد بالاست با اين تفاوت كه پشت این عایق ها معمولا با ورقه آلومینیومی پوشیده میشود         

این عایق در بام مسطح بام شیبدار سقف پیلوت لوله ابگرم کن و دیگ اب گرم کاربرد دارد             

 4-پلی استایرن قالبی: صفحات صلبي هستند كه از دانه هاي ريز پلي استايرن تشکیل می شوند . اين صفحات هوا را درون خود حفظ ميكنند و اجازه عبور اب نمی دهند این عایق ها مقاومت حرارتی بالایی دارند و جای کمی می گیرند و به سادگی بریده و نصب می شوند پلی استایرن قابلیت اشتعال دارد بنابراین باید بین دیوارها یا عایق های غیر قابل اشتعال مانند اجر گچ و ورقه الومینیومی نصب شوند پلی استایرن قالبی نسبت به نوع حجیم شده از استحکام بالاتری برخوردار است.                               

 این عایق در بام شیب دار سقف پیلوت و دیوار اجری کاربرد دارد                                                                                                        5-پلی استایرن حجیم شده:

 به شكل نيمه صلب است و از دانه هاي ريز پلي استايرن تشکیل شده است رطوبت به سادگی در ان نفوذ می کند این عایق به سادگی مشتعل می شود بنابر این حتما باید از دو طرف با مواد مقاوم به اتش پوشانده شوند در بعضی کشورها این صفحات با پوشش زینتی شبیه کاغذ دیواری یا گچ کاری نیز عرضه می شوند         

موارد کاربرد این عایق مانند پلی استایرن قالبی می  باشد.                                                 

   6-پلی استایرن حجیم شده با پوشش فلزی :همان پلی استایرن حجیم شده است که از دو طرف با ورقه های الومینیومی پوشانده شده است خواص این عایق مانند پلی استایرن حجیم شده است با این تفاوت که مقاومت حرارتی ان به دلیل وجود صفحات بازتابنده الومینیومی افزایش یافته و در برابر رطوبت مقاومتر شده است                                                                                       

   موارد کاربرد در بام شیب دار سقف پیلوت و دیوار اجری می باشد                                         

 7-فیبر سلولزی:با تبدیل کاغذهای باطله به کرکهای ریز تولید می شود به این  کرکها می توان مواد ضد گسترش اتش افزود استفاده از این عایقها بعد از ساخته شدن ساختمان مشکل است بلکه بیشتر موقع ساخت ساختمان کاربرد دارد. 

 فیبر سلوزی در بام مسطح بام شیب دار سقف پیلوت و دیوار آجری کاربرد دارد.                      

  8-سرباره:سرباره جزو ضایعات صنعت ذوب اهن است این سرباره به شکل گرانول در می اید و در سقف های بتونی به کار می رود.

از محصولات جانبی  کوره بلند پس از استخراج آهن از سنگ هماتیت می باشد بطور خلاصه طی این فرایند سنگ آهن که خود ترکیبی است از اکسید آهن منگنز کلسیم و سیلیکاتهامی باشد باآهک و کک وارد کوره بلند شده و پس از احیا آهن وجداسازی آهن مذاب از پایین کوره و سرباره از بالای آن خارج می شود سپس سرباره بدست آمده در دمای 1400 درجه ی سانتیگراد مجددا ذوب شده و پس از عبور از اتومایزر به الیاف مبدل می گردد اکسید سیلیس جزء اصلی تمامی عایقهای معدنی یکی از عمده ترین مواد تشکیل دهنده ی پشم سرباره می باشد این مقدار در حدود 36% است و مواد تشکیل دهنده ی آن عبارتند از :

اکسید سیلیس 36%

اکسید منیزیوم 0.97%

اکسید آهن 0.76%

اکسید آلومینیوم 10.45%

اکسید کلسیم 36.56%

اکسید تیتانیوم 2.83%

سایر مواد 1.85%

دارای خواص و درصد خلوص یکنواخت در تمام محصولات می باشد که از مزایای عمده ی این محصول است در کشورهای صنعتی جزء پرمصرف ترین عایق های معدنی است سیلیس باعث رشته رشته شدن الیاف عایق پشم سرباره می گردد و اضافه شدن درصد سیلیس آن را به سمت پشم شیشه سوق می دهد و کم شدن آن فرایند رشته ای شدن آنها را به خطر می اندازد . 

سر الیاف آن کروی شکل بوده که به همین دلیل باعث خراش و تحریک پوستی بسیار کمتری می شود و به دلیل ریز بودن ذرات آن عایق الکتریسیته نیز می باشد بازگشت پذیری آن به طبیعت سریع انجام می شود .

حداکثر تحمل درجه حرارت آندر نوع خالص 750 است ودر حالت غیر خالص و مخلوط با ماده چسباننده حداکثر در حدود 350را تحمل می کند .

به لحاظ کاربرد آن در عایق کاری صوتی می توان گفت این ماده می تواند به عنوان عایق صوتی نیز به کار رود اما میزان جذب صوت بخصوص در فرکانسهای پایین با ضخامت عایق رابطه مستقیم دارد در انواع خاص آن و در فرکانسهای صوتی بالا می تواند عایق خوبی به شمار آید .

9-ورقه باز تابنده: اين ورقه ها از جنس آلومينيوم هستند كه با لايه اي از فایبر گلاس تقویت شده اند و به شکل رول به بازار عرضه میشوند معمولا به کمک رنگ درخشندگي يك طرف از اين ورقه ها را از    بين میبرند  اين ورقه ها به خودي خود مقاومت حرارتی ناچیزی دارند برای بالا بردن این مقاومت میتوان بین انها و دیواره پشتی فاصله ای به اندازه 20 میایمتر ایجاد کرد یا اینکه انها را به همراه عایق های دیگر مانند پشم شیشه به کار برد باید توجه داشت که وجود سوراخ در این ورقه ها کارایی انها را به شدت پایین می اورد همچنین باید سطح این ورقه ها تمیز نگه داشته شود از ورقه های باز تابنده برای جلوگیری از نفوذ بخار نیز استفاده میشود.           این عایق در بام مسطح بام شیبدار و سقف پیلوت کاربرد دارد.                                              

 10-ورقه های موجدار:این ورقه ها به شکل موجدار تولید میشوند و میتوان انها را کشید و به اندازه مناسب در اورد                                              

این عایق در بام مسطح بام شیبدار و سقف پیلوت کاربرد دارد                                               

 11-ورقه های چندلایه:برای تولید این ورقه ها چند لایه ورق آلو مینیومی  پوشش دار را بر روی هم قرار میدهند و آنها را طوری به هم می چسبانند که بینشان حفره هایی از هوا ایجاد شود وجود سوراخ در این ورقه ها کارآیی آنها را به شدت پایین می آورد برای  عایق کردن ساختمان در فصل زمستان معمولا دو یا سه لایه از این ورقه ها مورد نیاز است  نفوذ گرد و خاک به این عایق میتواند مقاومت حرارتی آن را کاهش دهد.

بام مسطح بام شیب دار  سقف پیلوت  کاربرد دارد.   این عایق در

12-بتن سبک شده : از این بتن ها برای تولید بلوکهای سبک استفاده میشود حفره های هوایی که درون بتن ایجاد میکنند آنرا تبدیل به یک  ماده عایق حرارتی و صوتی میکند و نیازی به استفاده از عایق های دیگر  به طور جداگانه نيست  در ضمن این بلوکها به آسانی حمل میشوند و قابل اشتعال نیز نیستند

این عایق در دیوار آجری کاربرد دارد.

13-پلی استایرن حجیم شده به همراه بتن : در این روش بلوکهای تو خالی از جنس پلی استایرن حجیم شده با بتن پر میشوند یا از بیرون بتن روی آنها پاشیده میشود.

این عایق در بام مسطح  بام شیب دار سقف پیلوت و دیوار آجری کاربرد دارد.

 

اسفنج پلي استايرن : -14

مواد عایق بندی از جنس فوم پلی استایرن سخت مواد پلاستیکی سلولی سختی هستند با یک ساختمان بسته که از پلی استایرن یا کوپلیمرهایی که جزء اصلی آنها پلی استایرن است تشکیل شده اند.

بر حسب روش ساخت بین فومهای پلی استایرن ساخته شده از راه انبساط دانه های پلی استایرن به فرم مهره که سپس به شکل تخته در آمده اند وفومهای اکسترود پلی استایرن درآمده اند تفاوتهایی وجود دارد.

پلی استایرن پلیمری است که از منومراستایرن درست می شود مونومراستایرن خود از هیدروکربن مایع طی فرآیندی در پالایشگاه ها از نفت خام تولید می شود

در دمای اتاق پلی استایرن به طور معمول جامد می باشد که توسط حرارت قابلیت ارتجاع یا نرمش پذیری دارد امابه دماهای بالا می توان آنها را ذوب و دوباره قالب ریزی کرد .استایرن یک مونومر معطر است. پلی استايرن متعابا یک پلیمر معطر است.

نام تجاری پلی استایرن استایروفوم است .استایروفوم ماده یسبک وزنی است که انتقال حرارت پایین دارد .این قابلیت آنرا ماده ای ایده آل برای استفاده در ساختمان سازی کرده است و این ماده در سیستمهای پانل عایق حرارت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد .

فوم پلی استایرن یک ماده پلاستیک صلب با محدوده ی وسیعی از چگالی ها وکاربردهاست .آنرا به سه نوع اصلی تولید می کنند. تخته یا ورق اکسترود شده پلی استایرن منبسط شده فله ای پلی استایرن منبسط شده ی قالبی

15-پانل های پیش ساخته : این مصالح از مواد گوناگونی ساخته شده و به شکل موزاییک یا کاشی به بازار عرضه میشوند  خصوصیات آنها بسته به نوع محصول بسیار متنوع است.

این عایق در بام مسطح بام شیب دار و سقف پیلوت  کار برد دارد.

چند راهنمایی کلی در نصب عایق ها :

عايق ها در صورتي خوب كار خود را انجام مي دهند كه به طور صحيح نصب شده باشند موارد زير به شما كمك مي كند تا بهترين كارايي را از عايق هايي كه نصب می كنيد ببينيد                             

   1-هر گز عايق را نباید  فشرده کرد عايق بايد پس از نصب همان ضخامت اوليه خود را داشته باشد در غير اين صورت مقدار مقاومت حرارتي آن كاهش مي يابد و نمي تواند آن طور كه انتظار مي رود جلوي انتقال حرارت را بگيرد.

2-عايق كاري باید  به طور صحيح روي تمام سطوح انجام شود چرا كه اگر تنها5%از سطح خالي بماند ممکن است تا 50%از کارایی عایق کاری کاسته شود                                                        

  3-مواد عايق را بايد هميشه خشك نگه داشت زيرا به استثناي پلي استايرن كه نسبت به آب مقاوم است بقيه عايق ها بر اثر رطوبت كارآييشان پايين مي آيد.                                                        

  4-در بعضي عايق هاي ازاد مقدار مقاومت حرارتي متناسب با تراكم عايق است نه ضخامت ان در اين عايق ها مقدار مقاومت ممكن است بعد از مدتي تا 20%كاهش يابد از اين رو بايد از نصب كننده تضمين گرفت.                           

5-از عايق هاي آزاد در سقف هايي كه شيب زياد دارند نباید استفاده شود.                                        

 6-در صورت استفاده از عايق هاي بازتابنده بايد حتما پشت انها يك لايه هواي ساكن به ضخامت 20ميليمتر وجود داشته باشد تمام سوراخ ها و تمام  باريكه ها و درزها بايد با نوار چسب پوشيده شوند.

 7-اطراف كابلهاي برق و لوازم الكتريكي نباید هرگز عايق كاري شود ايمن بودن عايق كاري بايد توسط يك فرد متخصص بررسي شود.                                                                                 

  8-در فاصله كمتر از 90ميليمتري فن هاي خروجي نباید عايق نصب شود                                     

 9-در فاصله كمتر از 25ميليمتري حبابهاي لامپ و سرپيچ انها نباید عايق كاري شود.                          

 

ایزوگام چیست؟

نوعي از عايق رطوبتي مي باشد كه امتيازات اين عايق عبارت است از

1-احتياج به برفروبي ندارد

2-نصب و كاربرد آن منجر به آلودگي محيط زيست نخواهد شد.

3 -نصب آن سریع است

4-به مراتبی ارزانتر از سایر روش ها می باشد

5-سبك است و هر متر مربع تقريبا 4 كيلوگرم وزن دارد و جلوگيري از بار اضافي سقف نموده كه در مقابل خطرات احتمالي زلزله ميزان خسارت هاي جاني و مالي را به مراتب كاهش مي دهد             

 6-به علت وجود الياف تيشو به عنوان عايق حرارتي از هدر رفتن انرژي در ساختمان جلوگيري مي نمايد                      

7-در مقابل حرارت و برودت مقاوم است                       

بر خلاف قير وگوني هرگز دچار پوسيدگي نمي شود      -8

9-به علت دارا بودن لایه مخصوص پلی استر در مقابل فشار های احتمالی ناشی از انبساط و انقباض ساختمان مقاوم است

10-در مقابل گازها و اسيدهاي شيميايي مقاوم است

11-به جز استفاده از مواد اوليه قير اصلاح شده به وسيله مواد پليمري از هفت نوع ماده شيميايي و كاني مانند الياف شيشه و الياف پلي استر و غيره استفاده مي شود

 

ویژگی های ایزوگام

 انعطاف پذیری در سرما                                   حداکثر -5 درجه سانتیگراد

نقطه نرمی شیره با روش گلوله و حلقه              حداقل 120 دجه سانتیگراد

درجه نفوذ پذیری شیره                                    حداکثر 20 درجه سانتیگراد

مقاومت کششی طولی                                  حداقل 50 کیلوگرم بر 5 سانتیمتر

مقاومت کششی عرضی                                 حداقل 35 کیلو گرم بر 5 سانتیمتر

 ابعاد بسته بندی                                           عرض 1متر و طول 10 متر

ضخامت                                                        4 میلیمتر

وزن بسته بندی                                             40 کیلو گرم

 

 عايق رطوبتي قير گونی:

اين عايق يكي از متداول ترين عايق هاي مصرفي در ايران مي باشد به اين علت كه در اكثر شهرهاي كشور مواد اوليه اين عايق كاري به وفور يافت مي شود مواد مورد نياز در اين عايق،گوني و قير مي باشد كه گوني مورد نياز از كشورهاي خارجي وارد مي شود و در سه اندازه مختلف به نامهاي،گوني درجه يك،درجه دو و درجه سه در بازار يافت مي شود.

مشخصات گوني بايد نو،ريز بافت،كاملا سالم و بدون الودگي و چرك باشد و وزن ان در هر متر مربع حدود380گرم باشد

قير ماده اي است سياه رنگ مركب از هيدروكربنهاي الي با تركيبات پيچيده كه از تقطير نفت خام به دست مي ايد .قیر در دمای محیط، جامد است. اما با افزایش دما، به حالت خمیری درمی‌آید و پس از آن مایع می‌شود. کاربرد مهم قیر به علت وجود دو خاصیت مهم این ماده است؛ غیرقابل نفوذ بودن در برابر آب و چسپنده بودن

کار برد قیر: 

قیر معمولاً در دو حوزه راهسازی و عایق‌کاری به کار می‌رود. حدودا ۹۰ درصد از قیر تولیدی، در حوزه راهسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصارف عایق‌کاری، تنها ۱۰ درصد از مصرف قیر را به خود اختصاص می‌دهد

عایق کاری: از قیر معمولا برای عایق بندی بام‌ها و کف حمام‌ها استفاده می‌شود. معمولا به منظور تثبیت قیر، آن را همراه با گونی مورد استفاده قرار می‌دهند که به آن قیرگونی  گفته می‌شود. الیاف گونی نقش مسلح کننده قیر را دارند و قیر را در محل خود تثبیت می‌کنند. هم چنین محصولاتی مانند مقوای قیری یا نمد قیری که با نام‌های تجاری نظیر ایزوگام و... ارائه می‌شوند نیز کاریردی مشابه قیر گونی دارند. به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین به کف ساختمان، ازبلوکاژ یا ماکادم استفاده می‌شود

 

از ويژگي عمومي قير اين است كه :

1-غير قابل نفوذ در مقابل آب و رطوبت است

2-مقاوم در برابر اسيدها و نمك ها و بازها

3-داراي خاصيت چسبندگي

قير در وضعيت هاي زير برخي از خواص خود را از دست مي دهد به طوري كه نمي توان از آن به خوبي استفاده كرد

الف)تجزيه شدن در دماي زياد و تبديل آن به ذغال،همراه با اشتعال

ب)تغيير شكل در مقابل فشار و حلال ها

ازمزيت هاي اين عايق نسبت به ديگر عايق ها دارد صرفه اقتصادي نسبت به بعضي از عايق هاي رطوبتي و اطمينان از نظر كارايي با توجه به پيشينه مصرف

معايب عايق قير گوني نيز عبارت است از:

1-پوسيدگي اين عايق به مرور زمان

2-پارگي بر اثر نشت هاي احتمالي ساختمان

3-عمر مفيد عايق كمتر از ده سال بوده و ترميم متناوب ان با مشكلات اجرايي زياد و هزينه هاي قابل توجه همراه است

4-الودگي محيط زيست را همراه دارد

شیشه های دو جداره :

تعریف: شیشه عایق مجموعه ای شامل ترکیب دو یا چند شیشه می باشدو شامل یک پر شده با مواد جاذب رطوبت ونیز درزگیرتکی یا دوتایی می باشد شیشه های عایق در کنار ایجاد آرامش وآسایش ما در طول سال امکان ذخیره مقدار قابل ملاحظه ای انرژی را نیز فراهم می سازند این شیشه ها  حدود45الی50درصد بیشتر ازشیشه های معمولی مصرف انرژی را کاهش می دهد.

در کنار صرفه جویی انرژی شیشه های عایق دارای تاثیر زیادی درحفاظت فرشها و پارچه های داخل خانه در برابر فرسودگی با جذب بخش مهمی از اشعه ماورای بنفش خورشید می باشند

این سیستم همراه با تزریق گاز اضافی مانند گاز آرگون خواص صوتی و عایق بندی را به میزان بیشتری بهبود می بخشد در صورت تاکید بر بالا بودن امنیت میتوانیم یکی از شیشه ها را با شیشه طلقی و یا نشکن جایگزین نماییم تنوع بسیار وسیعی در مونتاژ این درب و پنجره ها وجود دارد .

آرگون معمولا در لامپ های حبابی رشته ای استفاده می شود این گاز بی رنگ غیر سمی و غیر قابل اشتعال می باشد و فاصله ی بین دو جام شیشه را پر میکند و از آنجاییکه هدایت حرارتی این گاز بی اثر کمتر از هواست در نتیجه اتلاف گرما کاهش یافته و کارآیی مصرف انرژی بیشتر میشود .

 

مزایای استفاده از درب و پنجره با شیشه های دوجداره:

1-45%صرفه جویی در مصرف انرژی

2-عایق صوتی به میزان حداقل 30دسی بل

3-جلوگیری از ورود آب سر وصدا و گرد و خاک به داخل

4-تنوع بسیار زیاد در انواع و رنگ ها

شیشه های بدون فریم :

این شیشه ها دارای ساختاری یکپارچه با زیبایی بسیار در نمای ساختمان می باشد شیشه های بدون فریم نوع ویژه ای از شیشه های دو جداره است که در آن یکی از لایه های شیشه بزرگتر از لایه ی دیگر است در این نوع شیشه ها لایه بزرگتر شیشه با چسب مخصوص سیلیکون مستقیما به روی فریم فلزی می چسبد و آن را می پوشاند شیشه های بدون فریم امکان ایجاد نما های به واقع تمام شیشه ای به وجود می آورد

در انتخاب نوع شیشه های بدون فریم میزان حداقل ضخامت رعایت استاندارد در انتخاب نوع شیشه ی بیرونی سازگاری چسب مصرفی در بخش تولید ونصب مهم است .

بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان:

استفاده از شیشه های دو جداره به میزان قابل توجهی مصزف سوخت در ساختمان را کاهش میدهد .

 

 

جزئیات پنجره های دو جداره

 

:

 

 عایق کاری لوله ها:

عايقهائي كه بكار برده مي شوند مي بايستي علاوه بر ضريب هدايت كم داراي قابليت مقاومت و تغيير شكل در برابر دماي بالا يا پائين باشند ، و همچنين در مقابل لرزش و ارتعاش مقاومت داشته و در طول زمان خاصيت عايق بودن خود را از دست ندهد. موادي كه در عايق لوله ها بكار مي برند عبارتند از : منیزیوم . اسبستوس ، خاك ، پشم شيشه ، پشم معدني ، الياف مو و الياف پشم حيواني و مواد مخلوط با مواد ديگري كه ساير شرايط مذكور در فوق از قبيل مقاومت مكانيكي و ارتعاش و دوام و ساير خواص ديگر را جمعاً داشته باشد بكار برده مي شوند.

متداولترين نوع مواد عايقي كه در لوله مكش بكار برده مي شود پشم شيشه و پشم معدني و كربنات منيزيوم است كه كربنات منيزيم بصورت گرد سياه رنگي است كه با الياف اسبستوس بصورت قطعاتي پيش ساخته به اندازه قطرهاي مختلف و با طول هاي كوتاه ساخته مي شود كه در روي لوله نصب مي گردد خاك نسوز كه از جنس سيليس كه با مواد ساختماني ديگر مخلوط مي گردد نيز براي اين منظور بكار برده مي شود.

اغلب عايقهاي صفحه اي از مخلوط آسيستوس با مواد تو خالي بصورت صفحانه لانه زنبوري ساخته مي شوند كه اين صفحات اطراف لوله مي پيچند و بعد روي آن در فواصل با بست مي بندند.

لوله ها ممکن است به صورت توکار یا داخل داکت و یا روکار نصب شود ولی در هر صورت بایستی عايق شوند که به یکی از صورت های زیر انجام می گیرد :

۱- لوله ها باید از مصالح ساختمانی جدا باشد تا مانع پوسیدن آن شود.

۲- لوله های سیستم گرمایش ۲ بار ضد زنگ زده می شود.

۳- لوله های دفنی بایستی با روغن و نوار پرایور عایق شود.

۴- لوله های داخل داکت بایستی توسط پشم شیشه با فوم آلومنیوم عایق شود.

 5- لوله های روکارممکن است برای عایقکاری آن از رنگ و یا ورق آلومنیومی استفاده شود

 

عایق کاری کانال:

کانالها هم همانند لوله ها ممکن است بصورت توکار یا داخل داکت و یا روکار نصب شوند که در داخل داکت متداول تر می باشند

1- کانال ها باید از مصالح ساختمانی جدا باشد تا مانع پوسیدن آن شود.

۲- فقط آن قسمت از کانال رفت و برگشت که از محیط گرم نشده می گذرد عایق می شود.

۳- کانالهای توکار توسط پشم شیشه با مفتول گالوانیزه عایق می شوند.

۴- کانالهای روکار توسط پشم شیشه یا پشم سنگ با مفتول گالوانیزه عایق می شوند.

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 13:11  توسط خوبیاری,سپنتا (عمران دانشگاه یزد)